Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 28, 2020

Коли ідеї втілені в життя

Автор:

|

Червень 28, 2012

|

Рубрика:

Коли ідеї втілені в життя

21 червня у вітчизняний і світовий прокат ви­йшов новий повнометражний мультфільм американської студії Pixar «Відважна», до творчого колективу якого потрапила й українка Марія Мартиненко, котра тепер зветься Машею Еллсворт.

Художній рай під назвою Pixar

Вона виросла в Чернігові. Навчалася в місцевому технічному університеті, а на другому курсі вирішила перевестися до іншого — американського, у штаті Юта. Закінчила його з освітою програміста й спеціаліста з образотворчого мистецтва, отримавши подвійний диплом. А на студію Pixar, що є анімаційним лідером у світі, Марія потрапила, на диво, просто: вона лишень надіслала їм кілька своїх робіт, як і всі решта, і з тисяч заявок вибрали її, як практикантку. Спочатку призначається чотири місяці стажувань, і якщо ви добре себе показали, термін навчання продовжують, а потому, коли гарно працюєте й надалі, вас беруть на роботу. Так сталося й із Машею Еллсворт.

Але спершу вона була технічним інтерном на «Рататуї», одному з мультиків, який обожнюють усі українські дітлахи. У цьому проекті вона опинилася, надіславши свій ролик зі студентськими роботами. А ще в часи навчання працювала над багатьма короткометражними анімаційними стрічками, зокрема над «Гладіатором у піжамі» (2008 рік, режисер Ґленн Гармон, кілька призів на фестивалях). Це — історія про маленького хлопчика, котрий бореться з монстрами зі свого сну…

І швець, і жнець…

А через два роки на мультику «Вперед і вгору» Марія розфарбовувала персонажів, потім була супервайзером із костюмів у короткометражці «Грай граючись». Яким чином поєдналися такі різні роботи в одній людині? Річ у тім, що на Pixar є університет студії: там усі працівники компанії (звісно, у свій вільний час) можуть брати участь у різних проектах. Одним із них виявилася стрічка «Грай граючись». Це — не анімація, а справжній короткометражний фільм. Але Маша мала можливість бути на ньому костюмером. І скористалася із цього.

Стрічка не мала стосунку до її постійної роботи. Але насправді, як каже Маша Еллсворт, тут нічого дивного, бо ж на Pixar вона і є костюмером, тільки комп’ютерним: розфарбовує персонажів і їхній одяг, надає йому потрібної фактури. Тому логічно, що захотіла попрацювати зі справжніми костюмами. І хоча вона займається вбранням постійно, насправді кожен день складається по-різному. Усе залежить від того, над чим трудиться. Приміром, під час роботи над «Відважною» вона займалася тим, що «зачісувала» волосся принцесі Меріді: виявляється, будь-яке використання волосин в анімації є доволі складним у технічному плані.

Технічне — це одночасно й креативне

Будь-який мультфільм є колективною творчістю. Але кожен член колективу додає до проекту щось від себе. «Коли художники вручають нам на папері ескізи героїв чи основний дизайн антуражу, щоб ми це втілили на комп’ютері у 2 чи 3D, то, звісно ж, мусимо відповідати за дотримання основного єдиного стилю мультфільму, — розповідає Марія. — Але на папері немає такої кількості деталей, які потрібні для стрічки, і тут уже можна займатися творчістю. Кожна ж людина хоче, щоб її ідеї були втілені в життя. У мене їх дуже багато. Але я хотіла б займатися технічним проґресом компанії в тому сенсі, що мене більше цікавлять швидкість 3D-графіки й відповідь на запитання, яким чином можна пришвидшити нашу роботу, аби не виконувати того, із чим за нас можуть упоратися комп’ютери. Усе це посприяє куди легшому втіленню дизайну художників. Тобто технічне для мене — це одночасно й креативне, творче».

Творчих людей українського походження в голівудських компаніях не бракує. Так, на студії Pixar є ще один чоловік з України. «Подеколи ми розмовляємо. Та слід сказати, що всі, хто працює на студії, небагато мають часу на бесіди, — зауважує Маша Еллсворт. — І в Сан-Франциско, і навіть тут, у Сакраменто, є велика українська громада, тож можливостей підтримувати національномовно-культурні стосунки — чимало, аби знайшовся час. У мене в Америці є купа друзів-співвітчизників, і ми часто спілкуємося через Skype». А оскільки свою роботу на «Відважній» Марія вже закінчила (усі костюми зроблено й шевелюри зачесано), то може присвячувати їм більше часу. Хоча недовго, бо вже взялася за новий піксарівський мультик, який з’явиться на екранах 2014 року, — це «Гарний динозавр» режисера Боба Петерсона.

Дзвінка Камінь

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply