Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 23, 2020

Кіра Муратова рекомендує компроміс

Автор:

|

Березень 20, 2014

|

Рубрика:

Кіра Муратова рекомендує компроміс

14 березня українські діячі культури звернулися до російських колег, які схвалюють політику Путіна в Криму й Україні загалом, із закликом не допустити війни та не сприяти пропаганді, що веде до розколу нашої країни. Під листом стоїть 81 підпис народних артистів і художників України, професорів, лауреатів національних премій, героїв України, заслужених діячів мистецтв України, серед яких – Кіра Муратова, Роман Балаян і багато інших. А кількома днями раніше Кіра Георгіївна прокоментувала події в Україні в розмові з Анною Нємцовою з видання Newsweek.

Історії повертаються?
Так, українська режисерка вважає, що люди завжди стають свідками подій, що повторюються. “Історії повертаються. Я добре пам’ятаю: Молдавія, переходячи до Румунії, кожного раз сумувала за Росією, а повертаючись до Росії, усі згадували, як же добре було з Румунією. І тут — те ж саме. Раніше запитували не «як життя?”, а “як постачання?” В Одесі в 1970-х були тільки боби й консерви. Я сир привозила з Москви. Але минуле часто обволікається романтичним серпанком, багато хто зараз говорить, що в радянські часи вони мали все. Так і кажуть просто у вічі одне одному: “У нас було все!”, – каже Кіра Муратова.
Тому, підкреслила режисер, вона дуже добре розуміє людей, які вийшли на Майдан. «Їх дістали, їх надто довго гнобили й принижували. Українців, так само як і молдаван, у Росії вважали дурнями, анекдоти розповідали про їхню дурість, а вони посміхалися — так, ми дурні. Прийшов момент, коли народ вирішив повстати й змінити своє життя — люди мали на це право. Я на боці цього народу, мені зрозуміле їхнє прагнення змінити систему», — зазначила п. Муратова.

Не відчувала ані найменших проблем
Зокрема, режисер відзначила, що вона — точно разом із Майданом. «За всього розмаїття в моїй біографії — я народилася в Румунії, багато років прожила в Одесі й знімала фільми російською мовою», — зауважила Кіра Муратова.
За її словами, у неї — багато почуттів до мови, до її «народного та літературного начал». «Коли їду надовго, сумую навіть за лайкою – так зворушливо й звично її чути», — заявила Муратова. При цьому вона наголосила, що не володіє літературною українською мовою, але, водночас, ніколи не відчувала ані найменших проблем при спілкуванні в Україні.
«Українською можу порозумітися на базарі, але не більше. До мене й моїх фільмів тут завжди проявляли повагу. Але в якийсь момент почалася українізація кіно; і мені цей процес був зрозумілий, інакше й не могла відбутися Україна. Так, я особисто зіштовхнулася зі складнощами й могла би зараз висловлювати суто особисті претензії до України, але я таких претензій не маю. Я об’єктивно дивлюся на речі, на те, що пережили люди в Києві, чому вийшли воювати проти конкретного зла», – сказала режисерка.

«Фантомні болі за імперією»
Також п. Муратова спростовує міф, який активно поширює Росія, що революцію в Києві зробили радикали. Ось що на це відповідає вона: “Це — неправда. Я бачила, що відбувається в прямому ефірі, говорила з тими, хто був на Майдані. Там був вінегрет із різних людей — і радикали там були, й інтелігенція, і сільські люди – маса народу, прийшов туди в повному відчаї. Вони жили тижнями на холоді, голодні й бідні люди. Вони вмирали за те, щоби їх перестали принижувати. Я співчуваю їм. Яке це хамство — говорити зі зневагою про людей”.
Проте режисер зазначає, зараз їй важко повірити в те, що відбувається . “Завжди думала, що Путін – розумна людина. Але, як хтось недавно написав: мабуть, він відчуває фантомні болі за імперією. Зомбуванню можна протистояти, аналізуючи речі самостійно. Я добре розуміюся на монтажі. Російські канали використовували частину кадру зі снайпером, що стріляє в один бік, а українські — із тим же снайпером, що цілиться в інший. Я бачила кадр цілком: видно, як снайпер лежить і, пострілявши в один бік, з незручністю повертається й стріляє в протиборчу сторону”, — ділиться вона своїми міркуваннями.
Кіра Муратова вважає, що ситуацію може врятувати компроміс. За її словами, це — “віддати Крим, нехай заспокояться”. “Неможливо протистояти такій сильній армії. Але наскільки ж мені огидні ці територіальні конфлікти! Мені не зрозуміло, кому з людей від мистецтва вони можуть подобатися. Як можна підтримувати ідею завоювання територій?!” — задається запитанням режисер.

Соломія Даць

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply