Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 21, 2021

Кінопатріотизм завтрашнього дня

Автор:

|

Вересень 19, 2018

|

Рубрика:

Кінопатріотизм завтрашнього дня

Сцена зі стрічки «Кіборги»

Міністерство культури України оприлюднило результати другого етапу конкурсного відбору кінопроектів патріотичного спрямування. Йдеться про пітчинг, який відбувався у липні ц. р. До другого етапу конкурсу допустили 99 проектів, які претендували на 500 млн грн із державного бюджету.
На сайті відомства з’явилася таблиця, у якій підрахована кількість балів, виставлених проектам експертами. Лідирує фільм «Кіборги», який має понад 50 балів. Його авторам потрібні кошти, щоб перетворити кінопрокатну версію на телесеріал.
Як полічив сайт «Детектор медіа», претендувати на фінансову підтримку можуть 43 стрічки, які набрали найбільшу кількість балів. Проте, оскільки прохідний бал ще не оголошено, точна кількість проектів, які будуть профінансовані, невідома.
Кілька слів про те, звідки взялися ці 500 млн грн на «патріотичні фільми». З 2011-го Держкіно проводило пітчінги (конкурси кінопроектів). На 2018 рік у проекті держбюджету була передбачена сума в 500 млн грн (як і 2017-го, це число є для українського кіно рекордним). Держкіно ж просило 2 млрд грн. Згодом уряд додав ще 500 млн грн. Проте надійти гроші мають не у розпорядження Держкіно, а у розпорядження Мінкульту та призначені вони на виробництво «фільмів патріотичного спрямування».
Тобто загалом цього року на кіновиробництво буде виділено 1 млрд грн, який уряд вирішив порівну розділити між Держкіно (яке підпорядковується Мінкульту) та безпосередньо Мінкультом. Це сталося попри те, що раніше Мінкульт розподілом коштів на кіновиробництво не займався, натомість Держкіно регулярно проводило пітчинги, щороку збільшуючи й обсяги кіновиробництва, і присутність України у світовому кінопросторі. Новий закон «Про державну підтримку кінематографії в Україні» також не передбачає відповідальності Мінкульту за розподіл коштів.
До того ж певне непорозуміння викликає і те, як саме трактувати термін «патріотичне кіно». Наприклад, одним із питань було те, чи вважати патріотичними арт-фільми, які успішно представляють Україну на кінофестивалях. А ще серед фільмів і серіалів, які подалися на конкурс Мінкульту були й суто комерційні проекти.
Також велике занепокоєння кінематографістів викликало і те, що значна частина коштів може піти саме на виробництво серіалів, а не кінофільмів. Попри чисельні сумніви та суперечки конкурс таки було оголошено. На нього надійшло 202 заявки. До другого етапу (безпосередньо до пітчингу) дійшло 99 проектів. Саме вони отримали не менше 15-х балів за результатами першого оцінювання.
Експертна комісія оцінювала їх за «оригінальність ідеї, драматургійність сценарію, патріотичне спрямування та бюджет». Отже, розповімо про найцікавіші чи про найдивніші проекти, які можуть претендувати на гроші платників податків.
Лідер рейтинґу — «Кіборги» Ахтема Сеїтаблаєва. Йдеться про чотирисерійну версію, яка має вийти на каналі ICTV восени ц. р. Продюсер обіцяє, що у серіалі буде 60 % нового матеріалу, який не ввійшов у прокатну версію стрічки. Знімальна команда, яка розповідає про оборону Донецького аеропорту, очікує на державну підтримку в розмірі 1,5 млн грн.
Друге місце (46,87 балу) — у 12-серійної історичної драми «І будуть люди», яку планує знімати Тарас Ткаченко, режисер «Гнізда горлиці». Автори очікують від держави 10,5 млн грн. «Бронза» (46,83 балу) — у документальної стрічки Сергія Буковського «Один день і все життя». Для цього проекту потрібно 4,3 млн грн.
Також до чільної десятки потрапили: 16-серійна комедія «Подорожники» (очікуване держфінансування — 16,5 млн грн), 12-серійна комедія «Кайдашева сім’я XXI» (очікуване держфінансування — 13,3 млн грн), документальний фільм «Код предків» (очікуване держфінансування — 2,2 млн грн), пригодницький фільм із інтригуючою назвою «Тарас Шевченко — перший самурай» (очікуване держфінансування — 19,6 млн грн).
На дев’ятому місці — ігрова короткометражка «Ковчег» Крістіану Жерегі про тварин, які залишилися в зоні проведення антитерористичної операції на Донбасі (очікувана підтримка від держави — 1,8 млн грн).
Замикає чільну десятку мультфільм «Украдений місяць. Кум», який просить 4,2 млн грн. А 11-те місце посідає мультфільм «Роксолана». Історію Насті Лісовської знімає студія «Анімаград», яка створила «Вкрадену принцесу» (очікуване держфінансування — 25 млн грн).
Серед цікавих проектів, які мають шанс отримати державні кошти — «Із зав’язаними очима» львівського режисера Тараса Дроня, що розповідає про психологічні травми, завдані війною. Цей ігровий фільм уже отримав підтримку Львівського кінокомісії та Львівської обласної державної адміністрації. Тепер він очікує на 6,6 млн грн від Мінкульту.
Фільм «Фелікс Австрія» за романом Софії Андрухович знімає Христина Сивола (очікуване держфінансування — 25 млн грн). Планувалося, що стрічка стане спільним українсько-польським проектом, а режисером стане поляк Пьотр Домалєвський. Проте у новій заявці виробником вказана лише Україна.
Одним із найочікуваніших стане проект продюсера Анни Паленчук (41 бал і 36-те місце у рейтинґу) та режисера Тамари Трунової «Номери». Фільм має стати екранізацією п’єси Олега Сенцова. Цю п’єсу уже взяло до постановки кілька театрів.
Під час Одеського кінофестивалю п. Паленчук зачитала лист від Олега Сенцова, де він розписав власне режисерське бачення фільму. «Не кожна книга підлягає екранізації, як і не кожна п’єса. Але цю річ, яку я написав вже давно, бачу дуже чітко — варто лише заплющити очі. Навіть там, де я зараз перебуваю, не знаючи свого майбутнього, точно вірю в майбутнє цієї постановки. «Номери» — це не кіно в чистому вигляді. Це відчуття, буфонада і гротеск», — написав бранець Кремля. Продюсер наголосила, що у випадку звільнення Олег зніматиме фільм за своєю п’єсою сам. Від держави очікують майже 10 млн грн.
Серед проектів, які також претендуватимуть на державне фіксування є кілька, присутність яких викликала певний подив уже зі самого початку. Так, продюсери фільму «Dzidzio контрабас» просять 10,5 млн грн на новий проект, комедію «11 дітей із Моршина», який обіцяє бути комерційним проектом. Фільм посідає у рейтинґу 16-те місце. Цікаво, що Dzidzio також подавав документи на свій другий фільм («Dzidzio перший раз» претендував на 15,6 млн грн, але до другого етапу не дійшов).
Проте дійшов проект від «Кварталу-95» «Гуцульський вестерн». Володимир Зеленський із колегами просять від держави 58 млн грн. Це одна із найкоштовніших заявок, яка посіла у рейтинґу 37-ме місце. «Дія стрічки розгортатиметься на Закарпатті часів Австро-Угорської імперії. за сюжетом, двоє братів-гуцулів закохуються в одну дівчину. Між ними починається ворожнеча», — йдеться у синопсисі.
Також може отримати гроші від України польський серіал «Принцип насолоди», знімати який планує голова польської кіноакадемії, продюсер Даріуш Яблонський. Це — гостросюжетний детектив, дія якого відбувається переважно в Польщі, Чехії і трохи в Одесі. Його загальний бюджет — 5,2 млн EUR. З українського боку серіал продюсує Star Media, російсько-українська продакшн-компанія. Від Мінкульту просять 12,4 млн грн. Яким критеріям патріотичного кіно відповідає цей серіал, сказати важко. Проте у рейтинґу він посідає 12-те місце.
На останньому, 99-му місці без жодної надії на держфінансування, опинився фільм «Тарас. Повернення». Йдеться про перетворення на серіал стрічки Олександра Денисенка про Шевченка на заслані у Казахстані. Головні ролі у фільмі зіграли Борис Орлов і Богдан Бенюк. Тізер фільму презентували 9 березня 2017 року, проте дата прем’єри не оголошена й досі. Ось такі фільми та серіали маємо шанс побачити у наступні два роки. Звісно, змінюватимуться терміни, бюджети та навіть прізвища режисерів.

Катерина Сліпченко, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply