Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 19, 2020

Фільм не просто про державного діяча і полководця, а про звичайну людину

Автор:

|

Квітень 16, 2015

|

Рубрика:

Фільм не просто про державного діяча і полководця, а про звичайну людину
Кадр із фільму «Гетьман»

Кадр із фільму «Гетьман»

Ще на самому початку 2015 року в інтернет-мережі з’явився офіційний трейлер українського фільму “Гетьман”. Також анонсувалося, що прем’єру стрічки заплановано на І квартал цього року. «Міст» спробував дізнатися більше про кінострічку, її творців і акторів, які знялися в головних ролях.

Не звитяги, а трагічна любов
“Гетьман” — це повнометражний фільм для кінотеатрів і водночас чотирисерійний міні-серіал для телебачення. Стрічка розповідає про долю однієї з найбільш суперечливих фігур в історії України, про людину, яка змінила хід історії і зробила свою країну незалежною. Цей фільм про великого гетьмана України, ім’я якого — Богдан Зиновій Хмельницький.
Наша історія починається з 1647 року і показує період повстання українського козацтва проти польської шляхти. Але головною лінією сюжету стає не саме повстання, не звитяги Богдана Хмельницького, а його трагічна любов до прекрасної Гелени, майже ровесниці його старшого сина.
Колись осиротілу шестирічну Геленку вдочерив тоді ще чигиринський сотник Хмельницький. Саме цю жінку, яка невдовзі стала другою дружиною гетьмана, викрав чигиринський підстароста, чим і спровокував початок війни козаків із поляками. А через три роки за наказом гетьманового сина Тимоша була повішена за перелюбство з ключником, казнокрадство і державну зраду…

Фільм дуже потрібний Україні
Стрічка «Гетьман» є екранізацією роману відомого дніпропетровського політика, бізнесмена і письменника Віктора Веретенникова. Режисер-постановник кінострічки – Валерій Ямбурський, оператор-постановник – Володимир Галицький. Мова озвучення — українська.
Віктор Веретенников також є автором сценарію та продюсером проекту. «Я виступаю у двох іпостасях. Тому в мене — подвійний вплив на цей фільм, — каже він. — Я коли замислив писати кіносценарій про гетьмана, знімав фільм «За пороги» про Івана Сірка. Уже тоді підступав до образу Богдана Хмельницького. Але ще був не готовий. Це було 10 років тому. Минув якийсь час, і я зрозумів, що дозрів для того, щоби написати про Богдана Хмельницького. Це — національний герой України та людина, яка вперше привела Україну до незалежності ще 350 років тому».
У процесі роботи над романом Віктору Веретенникову довелося підняти дуже багато історичних документів: «Так, я працював, в основному, безпосередньо з літописами. Про Богдана Хмельницького написано дуже багато книг і знято фільмів. І щоб написати про щось своє, щоби не повторюватися, я користувався тільки літописами. Вважаю, що сьогодні цей фільм дуже потрібний Україні. Перегукується з нашими подіями на Майдані, з подіями, які відбуваються на сході України. Таке Україна в часи вже переживала Богдана Хмельницького.» Водночас, автор намагався писати так, «щоби брало за душу, щоб була інтрига, драматична ситуація».
До речі, за фільмом «Гетьман» уже поставили спектакль. «Я — автор п’єси, а постановкою займалася Лідія Кушкова — режисер нашого українського академічного музично-драматичного театру імені Шевченка. Ось вони поставили на початку 2014-го спектакль «Шалене кохання гетьмана». Протягом року кожен місяць йшов цей спектакль. Зали – повні», — похвалився п. Веретенников.

Локації — атракція для туристів
Знімальні майданчики облаштовували у Львові, у Будинку вчених. Деякі епізоди фільму знімали в замках в Олеську та Свіржі, що на Львівщині. А також у Золочівському замку, який іще пам’ятає славетного гетьмана. “Усередині замку ми знімали маєток Чаплинського. Це — основний винуватець конфлікту між Хмельницьким і поляками. Як завжди, причиною всіх війн є жінка. Цього разу — кохана Хмельницького Гелена”, — пояснив режисер кінокартини.
Робота знімальної групи в замку стала ще однією атракцією для туристів. Завідувач відділу “Золочівський замок” Надія Гупало розповіла: “Ми переживали, як вони уживуться, але виявляється, це людям дуже цікаво. Вони спостерігають за  живим процесом, за костюмованими сценами й акторами, вникають десь в історичні події. Дуже багато людей потрапило просто в масовки. Тому що набирали й місцевих».
Закінчували знімати в Києві, зокрема на кіностудії О. Довженка й на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.  Там, зокрема, у зйомках біля церкви Всіх святих було задіяно близько 150 людей.

Повністю український продукт
Не обійшлося, звісно,і без труднощів. «Це — подорожчання долара, до якого прив’язаний увесь бюджет проекту, — пояснює  Віктор Веретенников. — Через політичні складнощі України з Росією, нам довелося відмовитися від деяких російських акторів».
Але в підсумку все вийшло тільки на краще: «Гетьман» є повністю нашим, українським, продуктом. «Тому в нас вийшов виключно національний фільм, про що нам уже видали свідоцтво, — констатує продюсер. — У нас грають тільки українські актори, і команда загалом – українська. Але актори — знамениті. Вони гідно представлять фільм».
Так, у ролі гетьмана знявся відомий український актор Костянтин Лінартович  («Тіні незабутих предків»). Дмитро Лінартович, який зіграв Івана у фільмі «ТойХтоПройшовКрізьВогонь», у стрічці про Хмельницького втілив образ Тугай Бея, мурзи перекопського.
Роль коханої Хмельницького Гелени виконала українська акторка з татарським корінням, актриса київського Молодого театру Фатіма Горбенко. Дівчина раніше успішно знімалася у російських серіалах, однак після подій на сході постановила працювати тільки в Україні.  Її Гелена — не пристосуванка й інтриганка, як зазвичай показують її в кіно, а жінка, яка усе життя кохала Хмельницького й пішла на самопожертву заради любові.
“Бо така вже велика постать Хмельницького, і жінка, яку він дуже сильно кохав, не може бути простою інтриганкою. Це буде тоді дуже дрібна історія”, – переконана Фатіма Горбенко.

У кадрі — рівняни
У новій історичній стрічці глядачі побачать і двох талановитих рівненських театральних акторів — Станіслава Лозовського та Ніну Ніколаєву (Годунок).
В історичний фільм про Богдана Хмельницького актор Рівненського обласного театру ляльок і Рівненського облмуздрамтеатру Станіслав Лозовський був запрошений на роль старшого гетьманового сина Тимоша. Це — перша кіноробота театрального артиста. Однак Станіславу Лозовському образ старшого сина Хмельницького дуже близький — він уже грав роль Тимоша в театральній виставі за повістю Ліни Костенко «Берестечко».
На проби Станіслава запросили ще позаторік, потім проект призупинили. А минулого літа йому зателефонували з Києва та запросили на зйомки. І почалася напружена робота на кіностудії імені Довженка, натурні зйомки у Львові, Олеському, Золочівському та Свіржському замках… Актору довелось удосконалювати вміння скакати галопом на коні, володіти зброєю, триматись у кадрі і витримувати переїзди, а також… змінити зачіску. Але він вважає, що воно того варте, бо стрічка обов’язково сподобається глядачеві.

Степан Коник

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply