Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 16, 2019

До чого доводить голод

Автор:

|

Листопад 27, 2013

|

Рубрика:

До чого доводить голод

Маріка Крайнєвська, польська режисерка з українським корінням, вирішила розповісти співвітчизникам про трагедію українців, знявши короткометражний фільм «Голод».

Тема для першого фільму
Два роки тому в ефірі відомого польського радіо ТОКfm Маріка Крайнєвська поділилася планами екранізувати власне оповідання «Мати вар’ятка» з авторської книги «П’ять» і зробити з нього стрічку «33» (яку в процесі роботи перейменували на «Голод»). В оповіді йдеться про 33 години із життя головної героїні Віри, яка бачить повільну голодну смерть своїх дітей.
Чому молода письменниця й режисер обрала для свого першого фільму цю складну тему? Бо це – реальна історія, яку Маріці Крайнєвській розповів її дідусь-українець, який знав ту жінку в реальному житті.
«Ця історія «сиділа» в мені з дитинства, – зізнається Маріка. – Постать головної героїні є справжньою. Про її долю мені розказав дідусь, що особисто знав ту жінку. Він зустрів її пізніше, коли вона збожеволіла від голоду. Ця розповідь так вразила й зворушила мене, що через багато років я написала оповідання, на основі якого створила сценарій до фільму «Голод».

Без гонорарів
Майже всі 30 хвилин фільму героїня перебуває в одній кімнаті з дітьми, дивиться як вони повільно вмирають, і нічим не може їм допомогти… Цей фільм, як і задумувався, вийшов великим психологічним дослідженням особистості.
Як запевняє режисер, її метою є не показати на екрані велику історію, а вказати на винних і нагадати число жертв Великого голоду в Україні, що був наслідком послідовно запроваджених «сільськогосподарських реформ» Сталіна та призвів до загибелі кількох мільйонів людей. «Мене цікавить, як цю екстремальну ситуацію переживає окрема людина – мати, яка не може прогодувати себе й своїх дітей , – каже п. Краєвська. – Я намагаюся передати те, що відбувається в неї в голові й до чого доводить голод».
Фільм – малобюджетний, але ідеєю зняти його перейнялося багато людей, ціла група молодих кінематографістів переважно з Варшави й Торуня, міста, у якому живуть батьки режисерки.
Від самого початку до зйомок у стрічці без гонорарів погодилися зіграти ролі відомі польські актори Евеліна Дубчак, Пьотр Ґловацкі, Матеуш Дамєнцкі й інші талановиті особистості, усього близько 20 осіб.

Відтворили куточок України
Й ось на початку лютого 2012 року знімальна група дочекалася снігу – і почалися зйомки фінальної, найбільш драматичної частини фільму в парку «Мочидло» та лісочку «Коло», а також у варшавському районі «Воля». Далі зйомки проходили в кількох інших місцях: у  Торунському етнографічному музеї та Музеї мазовецького села. Так авторам удалося відтворити куточок України.
Маріка Крайнєвська намагалася передбачити всі деталі: наприклад, щоби дерева, які потрапляють у кадр, були такими, як у 30-х роках ХХ століття. На віконницях у хатах були вирізані сердечка, подібні до тих, які, як із ностальгією згадує режисерка, її бабуся мала в себе в українському селі.  Важливо було передати не тільки емоції страждань головних героїв, каже Маріка, а й наситити картину кольорами сепії, що були характерні для того страшного часу.
Згідно з історією, головній героїні фільму 33 роки. Прикметно, що в реальному житті багато акторів, які грають головних героїв у фільмі «Голод» («33»), відзначили нещодавно свій 33-й день народження або святкуватимуть його цьогоріч. Найменша героїня – дев’ятирічна Майя Крайнєвська (дочка Маріки) – виконала у фільмі роль української дівчинки, що помирає.
Головну роль Віри втілила Евеліна Дубчик – відома польська акторка театру й кіно. «Незважаючи на жорстокий холод наприкінці справжньої зими й піт, яким наші тіла обливалися в червні, коли ми вдавали сувору зиму, ми знали, що робимо фільм про важливе. Усі молоді творці розуміли, що через передачу й фільмування емоцій цієї родини віддаємо шану тим, кого спіткала подібна доля. Завдяки Маріці ми мали змогу поринути в той час і навчитися цінувати те, що маємо тепер», – каже Евеліна.
Чоловіка Віри й батька їхніх двох дітей досить емоційно виконав польський актор Матеуш Дамєнцкі. У фільмі через його героя трагічно закінчується вся історія. Під час першого дня зйомок фільму Матеуш Дамєнцкі сказав, що «тема є досить знана в Польщі, але потребує нової обробки». Пьотр Ґловацкі, який зіграв у фільмах, номінованих від Польщі на премію «Оскар» «У темноті» та «80 мільйонів», у стрічці «Голод» виконує провокативну роль убивці.

Про що часто забуваємо
У фільмі «Голод» – мало діалогів, тут усе будується на поетиці, силі поглядів, рухів. «Я прагнула продемонструвати частинку історії однієї особистості, але цілком усвідомлюю те, що існували мільйони таких людей, – зазначає  режисерка. – Однак я не хотіла зосереджуватися на історичних процесах – лише на долі конкретної жінки, яка зіштовхнулася з тією трагедією. Це – певний фрагмент життя, коли злий фатум штовхає її в часи голоду та безпорадності. Ця історія не потребує слів – вистачить емоцій, які показує моя героїня. Я спиралася на розповідь дідуся, але відтворила те, що могло тоді відбуватися, так би мовити, через власне дзеркало. Делікатно, поступово показую відмову, страх, покору й рішення, до якого доходить героїня. Пам’ять про минуле є надзвичайно важливою для нас – тих, хто живе тут і тепер. І шана до неї. Це минуле формує нас. Хочу теж показати, наскільки крихким є наше життя та яку має вартість, – те, про що часто забуваємо в сучасному світі».
Про стрічку вже багато написано в польській пресі. У Польщі дедалі більше цікавляться подіями, які відбувалися в Україні в 1932–1933 роках. Саме ця країна одна з перших  визнала правду про страшні події, які ще недостатньо відомі світові. У Польщі відкрито кілька пам’ятних знаків жертвам Голодомору. Також щороку поляки приєднуються до відзначення акції «Запали свічку».
У фільмі всі актори говорять, звісно, польською, але також його заплановано озвучити українською мовою. Окрім того, будуть і англійські субтитри, бо тоді якнайбільше людей зможе повністю перейнятися історією, яку розповідає пані Крайнєвська. А до того ж, режисерка дуже хоче повезти «Голод» на «Берлінале» та в Канни.

Дзвінка Камінь

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...