Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 23, 2020

Дещо про безмежний героїзм, показаний у фільмі про Василя Сліпака

Автор:

|

Квітень 26, 2018

|

Рубрика:

Дещо про безмежний героїзм, показаний у фільмі про Василя Сліпака

Василь Сліпак

Нещодавно найбільшими містами Канади та США пройшов показ фільму «Міф» про оперного співака Василя Сліпака, котрий загинув на Донбасі. Стрічка глибоко зворушила українську діаспору Канади. Режисери Леонід Кантер, Іван Ясній разом зі старшим братом Василя Орестом та багатьма іншими особами, котрі допомагали створити цей шедевр, розповіли про життя і творчість героя та з’ясували нелегкі обставини, які склалися чотири роки тому в Україні. Як зазначив п. Кантер, за час, поки знімався фільм, а це трохи більше року, на російсько-українській війні загинули кілька героїв цієї кінострічки, а при десятки інших було поранено.
У роботі поєднали два жанри: кіно та концерт. Використали безліч архівних відео, які показують військовика у повсякденному житті та співака на сцені. Також переплітаються дві сюжетні лінії, подібні настільки, що не впізнаєш, де вигадка, а де реальність. Відтак народився чудовий мистецький твір, який одночасно є художньо-документальним, але передусім — суто патріотично виховним.
Декотрі глядачі фільму після перегляду у Перт-Амбої (штат Нью-Джерзі) стверджували, що в фільмі немає міцного наголосу, хто саме провокатор і несе відповідальність за аґресію та воєнні злочини. Дехто вважав, що треба було чіткіше вказати, що за кожне вбивство, за кожну краплю крові пролитої російськими катами, несе відповідальність Кремль, а точніше Путін. Це він безпосередньо відповідальний за знищення людей, руйнування їхніх культурних цінностей, за вчинені там тортури цивільного населення, неповнолітніх дітей і саме Путін виявляє дику претензію на панування над Україною і цим втягає весь світ у безодню нечуваних поневірянь. На жаль, міжнародне правосуддя німе. Можливо, хоч фільм отямить тих, хто не добачають горя.
Про фільм і про його героя Василя Сліпака та про значення жертовності в житті людини сказав чудові слова у своїй проповіді під час Служби Божої о. Іван Турик, парох церкви Успіння Пресвятої Богородиці, яка стала організатором цього показу в Перт-Амбої. А після перегляду фільму своїми думками поділився Орест Сліпак, старший брат Василя, котрий звернув увагу на те, що за життя брата сталося багато знакових подій. Так, Василь став першим добровольцем російсько-української війни, визнаним на офіційному рівні. Його було нагороджено орденом «За мужність», а потім присвоєне звання Герой України. «Лише після цього добровольців прирівняли до воїнів у цій війні, — зазначив п. Орест. — Але ще треба дуже багато зробити, щоб їх визнали на належному державному рівні і щоб вони одержували необхідну від держави допомогу».
Про перспективи самого фільму «Міф» цікаво розповіла Катерина Мізіна, його виконавчий продюсер. «Ми хочемо, щоб фільм побачили в усьому світі», — наголосила вона у своєму виступі. Леонід Кантер та Іван Ясній разом із Орестом Сліпаком щоразу зустрічаються з глядачами фільму і широко дискутують про сказане та недосказане в тематиці фільму. Але навіть те, що вдалося у фільмі унаочнити, заслуговує на увагу, пошану і визнання. Лунають оптимістичні думки. «Україна переможе!» — з таким девізом глядач упродовж майже двох годин переглядає цю кінострічку. Вчиться цінувати і шанувати подвиг героїв.
Над створенням фільму працювала велика група людей. Анімацію до нього створив український художник Юрій Журавель. Музику — один із кращих композиторів сучасності Євген Гнимальперін, котрий співпрацював із Люком Бессоном і Баррі Зонненфельдом, а також був близьким приятелем Василя Сліпака; Роман Григорів та Ілля Разумейко, котрі представляють сучасну українську оперу у світі разом із формацією Nova Opera, й Едуард Приступа, відомий на українській сцені, як Діля.
Фільм про Василя Сліпака — це зворушлива подія і складається враження, що герой стрічки з надзвичайною величчю та людською гідністю проходив важкими дорогами тієї кривавої війни, через неймовірні випробування, через втрати бойових друзів. З великою самовідданою і завзятістю кував він у важких умовах перемогу для рідного народу. Могила бл. п. Василя Сліпака на Личаківському цвинтарі у Львові — не клаптик мертвої землі, замаєний квітами, її відвідують чисельні люди і віддають пошану українському героєві.
По завершенні показу фільму відбулися підсумкові дебати між організаторами показу фільму та глядачами. Наприкінці зустрічі відбувся аукціон календаря на 2018 рік, присвячений видатним українцям, серед котрих є й Василь Сліпак. По закінченні зустрічі присутні заспівали гімн «Ще не вмерла Україна».

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply