Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 29, 2020

Чорнобильський «кошмар». Новий фільм «Заборонена зона» критикують через легковажне поводження з тематикою Чорнобиля

Автор:

|

Червень 07, 2012

|

Рубрика:

Чорнобильський «кошмар». Новий фільм «Заборонена зона» критикують через легковажне поводження з тематикою Чорнобиля

Тема Чорнобильської аварії з кожним роком є все більш популярною у великому кіно. Численні документальні фільми на кшталт «Битви за Чорнобиль» від каналу Discovery чи «Чорнобиль: життя в мертвій зоні» від каналу Animal Planet більше не задовольняють аудиторії. Тому кожна наступна річниця трагедії стає чудовим приводом для кінематографічних вправлянь. Минулорічний фільм Олександра Міндадзе «В суботу» і цьогорічний «Земля забуття» Міхаль Боганім — це серйозні драми, хоч і з відчутно різною якістю. А от чорнобильський кошмар у трилері «Заборонена зона», світова прем’єра якого відбулася 24 травня, має мало спільного із реальним Чорнобилем. Але Голівуд тому й став гігантом, бо завжди тонко відчував кон’юнктуру.

«Крута» тема

Сюжет стрічки розвивається в покинутому українському місті Прип’яті, поруч із яким 1986 року сталася найбільша атомна катастрофа в історії людства. Шестеро молодих туристів-екстремалів прибули на канікули в Україну та найняли гіда для екскурсії до зони відчуження. Мабуть, творці «Забороненої зони» мали на меті зробити й без того страшне ще страшнішим. У хід пішли радіація, залишене людьми місто й, нарешті, м’ясоїдні мутанти. В український прокат кіно, до речі, не виходить.

Сама сюжетна лінія більше не варта уваги, зазначимо лише, що «Заборонена зона» є трилером з елементами фільмів жахів у дуже поширеному стилі стрічки «Поворот не туди», із тією лише відмінністю, що купка любителів екстремальних турів «повернула» саме туди, куди хотіла, — у покинуте місто Прип’ять. Відчутний у стрічці й відгомін «Відьми з Блер» та різноманітних фільмів про мутантів, зомбі й інших жертв усіляких катастроф чи потойбічних сил. Навіть дивно, що така «вдячна» для трилерів, фантастики, містики чи жахів тема, як Чорнобиль, зацікавила продюсерів лише зараз, адже всі можливі закинуті заводи та божевільні, печери, титаніки та бермудські трикутники віддавна використовуються індустрією розваг.

Народ — проти

Ось тільки в частини американської громадськості фільм «Заборонена зона» (ориґінальна назва — Chernobyl Diaries) викликав стурбованість. Приміром, графічний дизайнер із Флориди Яго Алайза в інтерв’ю аґенції Reuters розповів, що був шокований, побачивши, як у фільмі група молоді приїхала провести відпустку в Чорнобильській зоні, так наче це — Диснейленд. «Будь-хто, хто прибуває в Чорнобиль, повинен виявляти таку саму повагу, ніби він відвідує Освенцім або Музей червоних кхмерів у Камбоджі»,— підкреслює Яго Алайза.

Ціла низка петицій, поширених у соціальних мережах, закликає бойкотувати стрічку. Виконавчий директор громадського об’єднання «Друзі Чорнобиля» в американському штаті Вісконсин Роберт Шюттпельц також категорично проти показу блокбастера Пелі.

Особливо громадських активістів розлютили рекламні постери нового фільму, що містять заклик: «Відчуй радіоактивні опади». Яго Алайза зауважує: «Чи розуміють продюсери, що це означає? Вони перетворюють по-справжньому жахливу ситуацію на жарт! Це — абсолютне нівелювання реальності трагедії».

…а «Діти Чорнобиля» — за?

Фільм продюсував Орен Пелі, відомий завдяки малобюджетному фільму жахів «Паранормальне явище», що приніс близько 200 мільйонів доларів касових зборів. Режисером був дебютант Бредлі Паркер.

Пелі, який також написав сценарій до нового блокбастера, не розуміє критики. Він каже, що відзнята ним стрічка не є документальною й призначена розважати людей, а жодним чином не ображати когось. Також Пелі повідомив про схвалення зйомок благодійною організацією «Хабад — Діти Чорнобиля» зі штаб-квартирою в Нью-Йорку.

«Я не розглядаю цей фільм як неґативний на кшталт: «О Боже, довкола бігають мутанти, як можна із цього сміятися?» — сказала виконавчий директор цієї гуманітарної організації Есті Херман. Вона сподівається, що показ «Забороненої зони» допоможе підвищити загальну поінформованість у світі щодо Чорнобильської трагедії та допомоги, якої потребують постраждалі внаслідок аварії.

Даєш рекламу!

То, може, і справді, увесь цей галас довкола стрічки є своєрідною піар-акцією? Адже всіляких трилерів і лякалок нині в кінематографі не бракує. А чим іще можна привернути увагу пересиченого глядача, як не бучним скандалом? Бо як інакше пояснити факт, що ще за три дні до прем’єри «Забороненої зони» Інтернет уже переповнився повідомленнями про засудження фільму через зловживання однією з найбільших трагедій людства?

Таку заяву оприлюднив американський сайт tmz.com із посиланням на некомерційну благодійну організацію «Друзі Чорнобиля» (Friends of Chernobyl Centers, U.S.). У невеличкому матеріалі про осуд фільму говориться, що «Заборонена зона» — це ляпас усім 400 тисячам жертв ядерного нещастя. Нібито «Друзі Чорнобиля» саме для tmz.com сказали: «Це жах — шукати в такій трагедії, як Чорнобильська катастрофа, сенсаційність із використанням її у голівудському фільмі жахів».

Цікаво, що на офіційному сайті тих самих «Друзів Чорнобиля» немає ніякої офіційної заяви із засудженням фільму. Та й не зрозуміло, чому про особу, котра коментувала фільм «Заборонена зона», ресурс tmz.com — ані мур-мур.

А насамкінець дається порада: «Якщо ви відчуваєте потребу піти на цей фільм, використайте свій адреналін від жахів на щось добре — зробіть дещо важливе для тих, хто досі живе із Чорнобилем щодня».

Дзвінка Камінь

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply