Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 17, 2021

Чому Санін викликав Слабошпицького на дуель?

Автор:

|

Вересень 18, 2014

|

Рубрика:

Чому Санін викликав Слабошпицького на дуель?
Олесь Санін

Олесь Санін

Відбір цьогорічного претендента від України на здобуття нагороди від Американської кіноакадемії неочікувано завершився гучним скандалом.

Претендентів було троє
Із 1 по 29 серпня Український Оскарівський комітет проводив прийом заявок на участь у відборі фільму-номінанта від України на премію «Оскар» в номінації «Фільм іноземною мовою» Американської кіноакадемії, 87-ма церемонія вручення якої відбудеться 22 лютого 2015 року в Лос-Анджелесі (номінантів оголосять 15 січня).
Брати участь у відборі могли тільки художні повнометражні фільми хронометражем тривалістю не менш як 40 хвилин, випущені на плівці 35 або 70 мм або у форматі DCP, які вийшли (вийдуть) у комерційний прокат в Україні в період із 1 жовтня 2013 по 30 вересня 2014 року. Проста більшість (51%) авторського, акторського та знімального складу, а також правовласників повинні бути громадянами або резидентами України. Ось такі правила.
30 серпня сайт Асоціації продюсерів України (АПУ) поінформував, що створений при ній Український Оскарівський комітет прийняв до участі у відборі фільму-номінанта від України 2014 року на премію «Оскар» Американської академії кінематографічних мистецтв і наук в номінації «Фільм іноземною мовою» (Лос-Анджелес, США) три фільми. Для подальшого голосування було обрано стрічки «Плем’я» режисера Мирослава Слабошпицького, «Поводир, або Квіти мають очі» режисера Олеся Саніна та «Трубач» режисера Анатолія Матешка.

Визнаний найдостойнішим
Й ось 9 вересня Олег Фіалко, голова вітчизняного Оскарівського комітету  повідомив у ефірі каналу «112 Україна», що на здобуття премії Американської кіноакадемії в номінації «Фільм іноземною мовою» від України  висунуто стрічку «Поводир» Олеся Саніна.
Олег Фіалко також розповів, що голосування членів Українського Оскарівського комітету було таємним. «За останні роки найважча була ситуація. Це прекрасно, тому що всі три фільми, які номінувалися, — дуже високого ґатунку. Уже все це знає наш глядач, який бачив, фахівці, і ми це помітили», — прокоментував він.
Додамо, що фільм «Плем’я» відібраний до конкурсної програми Міжнародного кінофестивалю в Гамбурзі в Німеччині, який проходитиме з 25 вересня по 4 жовтня. «Плем’я» також буде представлене в офіційній програмі Pearls («Перлини») 62-го Міжнародного кінофестивалю в Сан-Себастьяні (Іспанія), що пройде 19-27 вересня. Раніше стрічка здобула три призи конкурсної програми «Тиждень критики» Міжнародного Каннського кінофестивалю. Стрічказдобула також гран-прі російського кінофестивалю «Зеркало» імені Андрія Тарковського і перемогла в номінації «Ігрове кіно» 11-го Єреванського міжнародного кінофестивалю «Золотий абрикос». Також у переліку нагород «Племені» — приз Міжнародного журі секції «Паралелі та зустрічі» XXI Фестивалю європейського кіно і гран-прі хорватського кінофестивалю в Мотовані.
Світова прем’єра фільму «Поводир» відбулася в рамках Одеського міжнародного кінофестивалю-2014.  У доробку «Поводиря» —  дві відзнаки Одеського кінофестивалю, де він був представлений у Національній конкурсній програмі: приз за найкращу акторську роботу (Станіслав Боклан) і спеціальний диплом журі Міжнародної програми за візуальне рішення фільму (оператор Сергій Михальчук).
Як відомо, «Поводир» — індустріальний фільм, орієнтований на масового глядача. «Плем’я» ж ближче ерудованим у мистецтві кіноманам. Третя стрічка «Трубач» — сімейна музична комедія батька українських серіалів, режисера Анатолія Матешка.

Протест конкурента
Здавалося б, переможця – визначено, крапку – поставлено. Та вже 10 вересня про своє невдоволення гучно заявила творча група «Племені». Творці фільму стверджують, що у процедурі голосування було допущено грубі порушення. По-перше, під час засідання комітету, на якому мали ухвалити рішення, були присутні тільки чотири з дев’яти членів комітету та, як публічно визнав голова комітету, три людини взагалі не брали участі в голосуванні.
По-друге, неможливо встановити точну кількість голосів за кожен фільм, оскільки протокол засідання не був оприлюднений. По-третє, присутній конфлікт інтересів серед членів комітету: Ігор Савиченко є продюсером фільму «Поводир», Дмитро Колесников – керівником компанії-підрядника, яка займалася пост-продакшном фільмів «Трубач» і «Поводир»; а компанія Анатолія Кокуша була підрядником при виробництві фільму «Поводир». Участь в голосуванні зацікавлених осіб свідчить про непрозорість прийняття рішення. По-четверте, згідно з рекомендаціями Американської кіноакадемії, в голосуванні повинні брати участь від восьми до 15 членів комітету.
Відкритий лист було подано на розгляд Українського Оскарівського комітету при Асоціації продюсерів України, Міністерства культури України та Державного агентства України з питань кіно. Метою подачі цього листа є проведення повторного голосування згідно з нормами Кіноакадемії і відкритими демократичними процедурами голосування.

Кіноспільнота – теж проти?
Мирослав Слабошпицький на своїй сторінці у Facebook оголосив протест проти рішення Українського Оскарівського комітету й закликав кіноспільноту та журналістів висловити комітету недовіру. Режисер заявив про необхідність його люстрації, позаяк після зміни міністра культури та голови Державного агентства України з питань кіно склад Оскарівського комітету лишився колишнім.
Після таких публічних звинувачень український кінодіяч Олег Фіалко залишив Оскарівський комітет, який він очолював. «Дискусія навколо фільмів “Плем’я” та “Поводир” епатує, аргументи з обох боків — дивовижні. Зрозумів: ліс, у якому живемо, загине. Але чи виникне на його місці торф? Тисячі на фронті продовжують боротьбу за гідність. Вочевидь, і за нашу. Чи варті ми цього? Я полишаю своє членство в Оскарівському комітеті. Впевнений, як ніколи: із каламутного озера не витікає чиста ріка», — прокоментував своє рішення Олег Фіалко.
Тим часом, рішення Оскарівського комітету висунути від України на здобуття премії «Оскар» у номінації «Фільм іноземною мовою» стрічку «Поводир» викликало бурхливу емоційну реакцію в українській кіноспільноті. Адже фаворитом частини критиків і продюсерів була картина «Плем’я» режисера Слабошпицького.
Одним із перших своє невдоволення вибором Українського Оскарівського комітету озвучив директор компанії «Артхаус Трафік», яка опікується дистрибуцією «Племені» Денис Іванов. Зокрема, на сторінці у Facebook пан Іванов висловив недовіру таємній процедурі голосування та натякнув на корупцію в лавах комітету. Позаяк, стверджував він, один з учасників голосування поцікавився в нього, чому постпродакшн стрічки «Плем’я» здійснювався не в тій компанії, яку очолює член Оскарівського комітету.  Денис Іванов також пригрозив, що відправить офіційний запит в Американську кіноакадемію з вимогою визнати цей вибір недійсним. Але, на думку членів журі, максимум, чого може домогтися Іванов, – це дискваліфікація України.

«Позмагаймося у кінозалі!»
А 11 вересня нарешті й режисер Олесь Санін прокоментував ситуацію із висуненням його фільму на здобуття “Оскара”. Це сталося місті Рівному, за кілька хвилин до початку обмеженого показу “Поводиря”. “Змушений зробити цю заяву для преси, бо події останньої доби пов’язані із моїм фільмом і його висуванням на “Оскар” перевернули медіа”, – сказав Санін.
Режисер назвав конкурентів, знімальну групу фільму Мирослава Слабошпицького “Плем’я” геніями піару. “Лише скажу, що у роботі Оскарівського комітету проблем не бачу. Єдине, що можу запропонувати картині “Плем’я” й усій компанії, яка займається її промоцією, – прийняти виклик. Я викликаю на дуель. У нас є екран, і тільки він говорить правду. І глядач має вирішити, хто піде на “Оскар”, народний “Оскар”. Позмагаймося у кінозалі”, – заявив Олесь Санін.
Утім, як здійснити таку дуель, режисер не повідомив, адже в листопаді, коли його фільм вийде в український прокат (12 листопада), говорити про висування на “Оскар” буде вже пізно.
Тим часом скандал набуває розголосу в міжнародній пресі. Коментують ситуацію й найбільші світові видання, які спеціалізуються на кінематографі. Так, The Hollywood Reporter повідомляє, що двоє членів Оскарівського комітету мають безпосередній стосунок до фільму “Поводир”. Висловлює здивування таким рішенням і Variety.

Соломія Даць

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply