Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 31, 2020

«Білий голос» Квітки Цісик

Автор:

|

Квітень 18, 2013

|

Рубрика:

«Білий голос» Квітки Цісик

Стрічку “Квітка. Голос в єдиному екземплярі” про американську виконавицю українського походження зняв телеканал “Інтер”. Її вперше показали 4 квітня в столичному Будинку кіно. Цього дня виконавиці мало би виповнитися 60 років. Вона померла 44-річною від раку молочної залози. Також покази стрічки відбулися у Львові, Одесі та Луганську.

Ажіотаж серед інтелігенції
У США Квітка Цісик більше відома під іменем КейСі. Її голос знає майже кожен американець – вона десятки років озвучувала рекламні джингли таких відомих компаній, як Coca-cola, American Airlines, McDonald’s, Ford. Автомобільна корпорація Ford Motor узагалі зробила її, не професійну модель, а звичайну жінку, не лише голосом, а й обличчям своєї рекламної кампанії. КейСі співала на бек-вокалі у таких зірок, як Майкл Джексон і Вітні Г’юстон.
А найголовніше –  саме вона виконала саундтрек до фільму “Ти — світло мого життя” (You Light Up My Life), який 1978 року вдостоївся премії “Оскар” за найкращу пісню. Але з певних причин найпрестижніша кінопремія світу дісталася іншій співачці. Слава та широке визнання, яких вона прагла, і щира любов мільйонів слухачів прийшли врешті-решт не до КейСі, а до Квітки Цісик. І не в США, а в Україні – завдяки двом альбомам із народними піснями в її виконанні (“Пісні України” та “Два кольори”). Платівка із записаними Квіткою Цісик українськими піснями випадково, майже контрабандою, потрапила в Україну й спричинила справжній ажіотаж серед української інтелігенції – люди масово робили копії й передавали їх одне одному.

Гіпнотична дія її пісень
Квітка Цісик – американка, яка стала втіленням національної української самоідентифікації. Народні пісні в її виконанні у 80-х роках минулого століття сколихнули тоді ще радянську Україну, стали уособленням такої бажаної, але на той час ще недосяжної незалежності. Автори фільму “Квітка. Голос в єдиному екземплярі” спробували дослідити, у чому полягає феномен цієї людини. Вони намагаються знайти відповідь на запитання, чому протягом не одного десятиліття пісні у виконанні Квітки Цісик мають таку гіпнотичну дію на людей. Наприклад, американець українського походження Алекс Гутмахер буквально “захворів” на музику Цісик, коли вперше почув пісню “Черемшина” у її виконанні в київському таксі. Відтоді він став завзятим фанатом співачки та вкладає власні кошти в популяризацію її імені: організував фестиваль романсу імені Квітки Цісик, привіз особисті речі виконавиці для музею у Львові, а цьогоріч влаштував вечір пам’яті до її 60-річчя.
Про Квітку у фільмі розказують її рідні та близькі: чоловік Ед Ракович, син Едді, родина зі Львова, а також люди, із якими вона працювала, її прихильники. До стрічки також увійшло єдине ексклюзивне відеоінтерв’ю Квітки Цісик українською мовою, яке свого часу вдалося записати Генеральному директору національного симфонічного оркестру України Олександру Горностаю.

Під забороною
До речі, про Квітку й Україну. Той єдиний візит на історичну Батьківщину, коли 1983 року співачка разом із мамою приїжджала туди, був таємним. Навіть її родина зі Львова не знала, що вона була там. На той час був виданий циркуляр по лінії ідеології, де співачку забороняли. «Нам розповідав один історик, що цей папір про заборону існував насправді, – пояснює режисер стрічки Софія Чемерис. – Тому що в репертуарі Квітки були пісні УПА, пісні січових стрільців. Тож вона й потрапила під цю заборону. До того ж вона була дочкою емігрантів. Її чоловік розповідав, що в готелі, де вона зупинялася, усі телефонні розмови прослуховувалися.»
62-літній Ед Ракович, чоловік Квітки Цісик, розповідає у фільмі, чому «Оскар» обминув 25-річну тоді співачку. Нагороду дали іншій виконавиці — американці Деббі Бун. Наслідуючи манеру співу Цісик, вона виконала гіт на церемонії нагородження кінопремії. «Батько Деббі Бун дружив із режисером стрічки. Це було потрібно для просування дочки, — відкриває завісу таємниці п. Ракович. — Режисер був небайдужим до Кейсі, але взаємністю вона не відповіла. Тому той зробив усе, аби стерти найменший її слід у фільмі. У фінальних титрах ім’я Квітки вирізали.»

Популяризація – власним коштом
Згодом Квітка Цісик почала співати для рекламних роликів. На 10 років стала обличчям і голосом автомобільної марки “Форд”. 1980-го з’явився її перший україномовний альбом “Пісні України”. Для його запису запросили музикантів, які працювали зі співаком Френком Сінатрою. Заробіток Ракович витрачав на творчість дружини – вклали власних 200 тис. USD. «Вона сподівалася, що знайдеться спонсор для запису платівки й розкрутки. Але нікого не було, тому я вирішив взяти це на себе», — згадує чоловік у фільмі.
Альбом подали на музичну премію “Греммі”. Проте нагороди він не отримав. Зате на Батьківщині кожна пісня з двох українських альбомів Квітки Цісик викликала бурю позитивних емоцій. Що ж саме в її голосі так «чіпляло» слухачів? «У Цісик був дуже рідкісний тембр – колоратурне сопрано. До того ж, вона вміла співати так званим “білим голосом” – це така своєрідна манера співу», – каже Софія Чемерис.
«Для мене справжні українські голоси асоціюються з Квіткою Цісик та Ніною Матвієнко, — розповідає 47-річний співак Віктор Павлік. — Не знаю, чи досягла би Цісик більшого, якби жила в Україні. Наш шоу-бізнес — це страшне болото. Може, в Америці люди – культурніші, не йдуть так по трупах, як у нас. Хоча з “Оскаром” вчинили дуже підло. Але там був особистий момент».

Соломія Даць

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply